İletişim

Kuzguncuk mah. İcadiye cd.
No:107 PK:34674
Üsküdar-İstanbul

+ 90 (216) 334 62 96

info@metexstudioerk.com

Bizi takip edin

Karakoy-Hero

10 Karaköy Morgan’s Hotel

Proje Künyesi:

Proje Yeri: Karaköy, İstanbul
İşveren: Nesa Turizm
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
Proje Tipi: Otel, Konaklama
Arsa Alanı: 950 m²
Toplam Proje Alanı: 5.500 m²

Geçmişin Farkındalığıyla Geleceği Tasarlamak

19. yüzyıldan bugüne orijinal yapısına ait detayların korunarak ulaştığı Büyük Balıklı Han’ın butik otele dönüştürülmesi projesi kapsamında Metex Design Group, iç mimari proje çalışmalarını üstlenmiştir.

Karaköy, Kemeraltı Caddesi üzerinde konumlanan ve tarihi Yarımada ile Galata Kulesi manzarasıyla çevrelenen Büyük Balıklı Han, 1875 yılında Mimar Aristidi Razi tarafından inşa edilmiş ve o dönemde ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. İç mimarisinde Osmanlı hanlarıyla benzerlik gösteren detaylar barındırsa da, dönemin Batılı mimari anlayışıyla şekillenen ve özellikle dış cephesinde Neo-Klasik üslubün göze çarptığı, dört katlı, dikdörtgen planlı hanın yenileme çalışmaları 2014 yılında başlatılmıştır. Cadde üzerinde sıralanan kemerli revakların korunarak, iç mimarisindeki modern ve sade tasarım çizgisinin bir parçasına dönüştürüldüğü ve yapının geçmişine referans veren materyal ve renk kullanımlarıyla tarihi ile bugünü arasında ilişkiyi güçlü kılan Metex Design Group; toplamda 950 m2’lik bir alana oturtulan, bodrum, zemin, asma kat, 3 standart kat ve çatı olmak üzere 7 katlı ve 71 odalı tasarım planıyla, tarihi hanı, konaklama deneyimini benzersiz kılacak detaylarla finalize etmiştir.

Ekip:
İç Mimari Proje : Metex Design Group
Tasarım Ekibi: Hüray Erk, Kağan Erk
Merve Bulut, Özgür Karakılıç, Asena Palalar, Cansu Kesici, Eda Yayla, Evren Başik, İdil Tabak, Duygu Aksu, Gökhan Tuzinoğlu, Murat Saner, Ozan Falay

karakoy