İletişim

Kuzguncuk mah. İcadiye cd.
No:107 PK:34674
Üsküdar-İstanbul

+ 90 (216) 334 62 96

info@metexstudioerk.com

Bizi takip edin

BYTuHero

Tarihi Uzun Bina, Büyükyalı İstanbul

Proje Künyesi:

Proje Yeri: Kazlıçeşme, İstanbul
İşveren: Özak, Yenigün, Ziylan ve Emlak Konut
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2019
Proje Tipi: Konut
Toplam Proje Alanı: 9.600 m²

Geçmişin Farkındalığıyla Geleceği Tasarlamak

Metex Studio Erk tarafından iç mimari proje ve uygulama çalışmaları üstlenilen Büyükyalı İstanbul projesi kapsamında Tarihi Uzun Bina olarak bilinen Fişekhane’nin restorasyonu gerçekleştirilmiştir.

Yaklaşık 180 metre uzunluğundaki tarihi atölye binası, yapının mimarisi bozulmadan, gerçek loft yaşamına dair tüm modern detayların entegre edildiği, 23 bağımsız konuttan oluşmaktadır. Yalnızca konut değil, ofis olarak kullanılması planlanan yaşam birimleri, endüstriyel dokuyu vurgulayan yığma taş duvarları, yüksek tavanı, etkileyici ahşap strüktürü gibi karakteristik özellikleriyle öne çıkarken; iç mimarisinde de doğal ahşap ve metal kullanımına ağırlık verilerek, kusursuz bir eşleşme sağlanmıştır. Taşıyıcı sistemin belirlediği aks aralıklarına göre üç veya dört modül genişliğindeki planlamalarla ortaya çıkan iki katlı loftlar, çağdaş yaşamın tüm gereksinimlerini barındırırken; tarihi dokuyla yarışmayan, yalın, modern ve nötr renklerin seçildiği iç mimari öğelerle tamamlanmıştır. Yapının mevcut duvarlarına müdahale etmemek adına, gün ışığından çatı pencereleriyle faydalanılmış ve yalnızca yatak odası ve banyolar için yeni duvarlar eklenmiştir. Açık planlı sistemi sayesinde kullanıma göre kişiselleştirilebilen loftlar, değişime imkan veren esnek tasarımıyla sakinlerine özgün olma alanı bırakmaktadır.

Sıra dışı bir yaşam sunan Tarihi Uzun Bina, geçmişi bugünle buluştururken, projenin bütününe eşsiz bir katma değer kazandırmaktadır.

İç Mimari Proje: Metex Studio Erk
Tasarım Ekibi:  Hüray Erk
Merve Sarıkaya, Gökhan Tüzinoğlu, Efsun Gürsoy, Derya Erdoğan, Özgür Karakılıç, Tamer İnan, Nermin Veliyeva, Nail Altıncezve

BYTuDown